جرات تغییر داشته باشیم به قلم علیرضا صیادی

جرات تغییر داشته باشیم

بسمه تعالی
شاید برای مخاطبین این مطلب آشنا باشد “همیشه شرایط خوب نخواهد بود” ولی آنقدر باید گفت که ملکه ذهن ها شود.زمانی خواهد رسید که برای بدست آوردن یک رویداد مهم ساعت ها ، روز ها و سال ها باید تلاش کرد و طبیعی است که شاید به آن  دست پیدا نخواهیم کرد اما شرایط را باید مورد بررسی و نگرش قرار داد که کی ، چرا و چگونه .
هرچند که برای بدست آوردن یک هدف بزرگ چندین هدف کوچک را پشت سر گذاشته باشیم ولی باید تمامی عواملی را که در برگیرنده شرایط خوب و بد هست را مورد نگرش قرار داد. حال روی صحبتها را ارجاع خواهیم داد به باشگاه پرسپولیس برازجان که کم و بیش در روند ها و تغییرات ایدئولوژیکی که صورت گرفته تا به امروز که شاهد تغییراتی در این باشگاه بوده ایم. باشگاه پرسپولیس برازجان که چند ین سال پیاپی با شرایطی که برای حفظ خود تلاش کرد و در سال هایی هم شاهد بوده ایم که برای صعود از لیگ دسته دوم کشور اقدام نمود . ولی شرایط کنونی این باشگاه در مرحله دوم لیگ دسته سوم کشور چیزی دیگر را به ما نشان می دهد ، یا شاید هم نگرش ها متفاوت می باشد.
حال دوست داریم بپردازیم که تشکیلاتی که تا کنون شاید مورد بررسی قرار نگرفته باشد که به قول امبر تو اکو ((باید بیولوژیکی بررسی کرد)) تفاوت ها را باید احساس کرد تفاوت هایی که شاید نتایجی را صورت دهد و توان بازگشت آن سال ها طول بکشد و شاید هم شرایط هرگز محیا نشود . شما وقتی یک تماشاگر فوتبال را از داخل منزل ، محل کار ، تفریح و … به سمت ورزشگاه می کشانید باید بهایش را پرداخت کنید حال چه بلیطی را خریداری کرده باشه چه نه .

یادم میاید که سرالکس فرگوسن در کتاب “زندگی نامه من ” میگفت که بعد از یک مسابقه که تیم ما (منچستریونایتد) بازی را واگذار کرده بود یک هوادار از تیم منچستر یک نامه به من  ارسال کرد و در این نامه نوشته شده بود که پولی را که برای خرید بلیط خرج کرده بود را از من خواست و خواستار این هم بود که از او بابت تلف کردن وقتش از آن عذرخواهی کند.

مربیان و عوامل زیادی ورود و خروج کردند، در باشگاه پرسپولیس . شاید یک تماشاگر فوتبال در حال حاضر بهتر از سرمربی تیم پرسپولیس(پیروزی برازجان) تصمیم بگیرد زیرا شرایط از ابتدا تا به حال به گونه ای می باشد که دغدغه ی یک سرمربی به عواملی میپردازد که نباید اصلا به آن فکر کند. با این حال به طور کلی اگر مورد بررسی قرار گیرد سه علت به ما نشان  می دهد  یا اینکه مربوط به عوامل داخلی است یا عوامل بیرونی و شایدم هر دو . اگر عوامل داخلی را به مدیران ، مربیان ارتباط دهیم عوامل بیرونی را هم کمک های مالی اورگان ها ، اسپانسر ، زیر ساخت های یک باشگاه  و … .

شروع فعالیت باشگاه پرسپولیس از سال ۱۳۴۰ به نام باشگاه شاهین بوده و در سال ۱۳۴۷ طبق بخشنامه ای هیچ باشگاهی به نام شاهین اجازه فعالیت نداشت و به این خاطر به پرسپولیس تغییر کرد و به طور رسمی در سال ۱۳۴۷ به پرسپولیس تغییر نام داده شد ‌. از سال ۱۳۴۷ به بعد مدیران متعددی در کادر مدیریتی باشگاه پرسپولیس فعالیت می کردند که میتوان به اقایان عرفان ، مرحوم اسفندیار لقمانزاده ، امیرزاده  و آقای عبدالرحمان توسلی و حاج محمود رضوی اشاره کرد. موسس  باشگاه پرسپولیس  اقای توسلی بود که طی اقداماتی در سال ۱۳۷۰موسسی باشگاه به نام حاج محمود رضوی ثبت شد .

می توان گفت شرایطی محیا شده برای یک روند تنظیم شده یک هدف خوب که استارت آن سال ۱۳۷۰ کلید خورد. ساختاری ایجاد شد برای پیشرفت و شکوفایی استعداد ها  . باشگاه در سال ۱۳۸۰ قهرمان لیگ استان شد  که در آن سال باشگاه ایرانجوان و شاهین حضور داشتند که پرسپولیس ۷ بر ۲ ایرانجوان را در هم کوبید تا وارد لیگ کشور شود و در سال ۱۳۸۱ هم قهرمان لیگ دسته سه کشور و بعد از آن به لیگ دسته دوم کشور صعود کرد  . در لیگ دسته دوم هم باشگاه های متعددی از منابع مالی خوبی بهرمند بودند با این تفاسیل مدیران ، مربیان ، بازیکنان و عوامل مربوطِ هر سالِ شرایط را برای صعود به لیگ دسته اول آماده میکردند ولی هر سال به دلایلی این عمل صورت نمیگرفت .

متاسفانه در سال ۱۳۹۱ تیم پرسپولیس از مسابقات لیگ دسته دوم کشور با مبالغ هنگفتی از بدهی سقوط کرد .حال دو سه سالی است که عوامل استانی و شهری با کسب امتیاز مسابقات لیگ دسته سوم کشور بسر میبرند ولی این باشگاه پیروزی به هیچ عنوان نمیتواند آن پرسپولیس سابق باشد. سوال اینجاست که از ابتدا تا سال ۱۳۹۱ که باشگاه پرسپولیس سقوط کرد چه ساختاری از نظر بیولوژیکی میتوان در نظر گرفت . امبرتو اکو در مقاله اش با عنوان “”چگونه درباره فوتبال صحبت نکنیم “”  میگویند مگر میتوان چیزی نگفت در رابطه با فوتبال ، حال صحبت باشگاه پرسپولیس است به نظر شما مگر میتوان در رابطه با آن سکوت کرد و صحبتی نکرد؟!؟!؟!

اوایل سال ۱۳۹۶ در تهران یک دوره برای مربیان برگزار شد که در آن حضور داشتم.  در آن دوره دو مربی خارجی بودند که یکی از آن ها به نام ریچارد بیت بود .ریچارد بیت ۷۱ ساله که در انگلستان زندگی میکند در رابطه با مهارت های ورزشی ، ارتباط برقرار کردن در زمین ، روانشناسی ورزشی و مدیریت و اجرا در این دوره تدریس کرد که یک بخش از آن در رابطه با روانشناسی دیده می شد در رابطه با اهداف چندین کشو که قرار ‌است تا سال ۲۰۳۰ به چه اهدافی دست پیدا کنند دیده می شد و دیسیپلین کار هر کشور که می توان آن را به بخش های کوچک تر تقسیم کرد . حال در کشور ایران شاهد رفتار های زشتی فوتبالی هستیم که بعید میدانم کسی از آن ها بی خبر باشد و مسلما آگاهی لازم را دارید .

باشگاه پرسپولیس  هم خارج از این چهارچوب نیست و نمیتوان که آن را نادیده گرفت . با این حال در رابطه با “پیروزی”لیگ دسته سومی برازجان هم باید چاره ای اندیشید و آگاهانه عمل کرد هرچند که به ظاهر چیزی و درون چیزی دیگر است ولی باید صادقانه گفت که ریچارد بیتی نیست. امکان دارد باشگاه پیروزی لیگ سومی ، را در سال ۱۳۹۹ در لیگ استان دید یا شاید هم در لیگ دسته اول کشور که  این عملکرد بر میگردد به ایجاد  رویداد ها و ساختار شکنی هایی  که بوجود می اید . اما نمیتوان همه چیز را هم به ساختار مربوط داد زیرا ساختار مدیریتی  سرانه ی یک باشگاه است و این سرانه هدفمند چندین زیر مجموعه دارد که باید با توجه به نیاز ها ، آن عوامل برطرف شوند امثال : (کادر فنی، بازیکن ، مبحث مالی، هواداران و … ) که بدون شک نمیتوان آن ها را نادیده گرفت.

مربی؟ ، مدیر؟ ، بازیکن؟ ، هوادار؟ و … باز هم می گویم که همیشه شرایط خوب نخواهد بود و همیشه در هر کدام از این جایگاه ها باید خود را آماده هر گونه کش و قوص هایی کرد.
در این یاد داشت یا شایدم تحلیل ، صحبتی بود در رابطه با ساختار ها و تغییرات بیولوژیکی باشگاه و عدم نابودی آنها . با این که سطح این چنین تحلیل هایی فراتر از حد یک خواننده عمومی میباشد ولی سعی شد از کلمات و جملات مناسب برای درک بهتر ارائه داده شود.

با تشکر از شما
علیرضا صیادی مربی باشگاه پارس


علیرضا صیادی مربی فوتبال

مشخصات

  • جهت مشاهده منبع اصلی و ادامه این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی: ، ,باشگاه ,سال ,ها ,یک ,لیگ ,لیگ دسته ,در سال ,در رابطه ,رابطه با ,باشگاه پرسپولیس ,باشگاه پرسپولیس برازجان ,تغییر داشته باشیم ,جرات تغییر داشته
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود آهنگ جدید - فول آلبوم فروش انواع فلزیاب آنتنی | 09192046008 دانلود رایگان پسران بمپور-2 سایت خبری رزبلاگ نچرال بونتی اخبار سایت بلگ بیست وب سازان پرند اجرای دکوراسیون مغازه ثروت اینترنتی هاست رایگان هاست رایگان